Historie

Budova se začala stavět v roce 1990 a dokončena
byla v roce 1995. Vybudována byla doslova ve skále. Parcela, na které dnes
stojí, patřila předkům majitele - velkého rodu Dobřanských, kteří patřili mezi
starousedlíky a původně zde udržovali ovocný sad. Název " U Studánky" je
odvozen ze dvou důvodů. Prvním je Kremlova studánka, která se nachází v
bezprostřední blízkosti, na začátku lesního úvozu. Studánka byla v minulosti
hojně využívána, pro její osvěžující, pitnou vodu. Traduje se, že studánku
střeží lesní víla. Druhým důvodem bylo objevení podzemního pramene, při
výstavbě budovy. Pramen vyvěral do malého koryta, který protékal celým
prostorem. Poté byla ponechána jen malá studánka, přímo v salonku hospůdky a
tvořila originalitu prostoru. Po čase byla přikryta dlažbou a nyní se uvažuje o
jejím obnovení.
Samotná budova se nachází na okraji Kunratic a leží v oblasti zeleného, ochranného pásma. Přímo hraničí s lesíkem, kterým protéká potůček. Dostat se k ní se dá buďto úvozní lesní cestou, kde minete právě Kremlovu studánku nebo kolem rybníku Šeberák, stoupající cestou podél pole. Horní část budovy tvoří rodinný penzion. Spodní část pak tvoří samostatná hospůdka, která prošla řadou změn a vývojových etap, v průběhu 20-ti let.

Hospůdku v minulosti navštívili také významné osobnosti jako například hudební umělec Felix Slováček nebo si zde své oblíbené místo našel dnes již zesnulý " strýček Jedlička" . Dnešní název " Hospůdka U Studánky " , byl změněn teprve nedávno. Původně se jednalo o " Vinárnu U Studánky" , především pro její zaměření na podávání sudových vín, v klasickém moravském stylu. Vše bylo doprovázeno stylovou českou country a podtrhnuto občas i živou kytarou. Současná tvář " hospůdky U Studánky" se vydává trochu jiným směrem. Soustředí se především na široký výběr kvalitního piva z maloměstských pivovarů, včetně zahraničních, německý a amerických piv.

Velikou raritou jsou původní trámy, pocházející ze Stavovského divadla, před jeho rekonstrukcí. Další pozoruhodností jsou originální reprodukce obrazů holandského malíře Stena, ze 17. Století, které namaloval a věnoval akademický malíř Antonín Stoják. Ty pak utváří skutečně jedinečnou atmosféru útulné hospůdky, kam sám pan Stoják často rád zavítal. Další zajímavou dekorací je ponechaná část původní skály, která zůstala obnažena a kterou neustále zavlažuje protékající spodní voda. Samotné logo hospůdky tvoří ručně dělaný kovový koník v kruhu, kterého vyrobil pan František Budil.
